A Kárpát-medencében és Romániában természetes és természetközeli gyepek széles skálájával találkozhatunk, tájegységek, domborzati formák és vízellátottság, vagy éppen talajtípusok szerint. Sokan ezek közül növényfajaik változatossága, és a bennük otthonra találó állatvilág miatt védendő természeti értéknek, Natura 2000-es közösségi fontosságú élőhelynek számítanak.
A Natura 2000-es védett területek hálózata olyan védett területeket foglal magába, amelyeket ritka természetes élőhelyek, és veszélyeztetett fajok szaporodó és telelő helyeinek a védelmére jelöltek ki. A természetvédelmi célokon kívül, a területeken élő helyi közösségek olyan érdekei is szerepet kapnak, mint a természetbarát turizmus, a környezetbarát mezőgazdaság, a természeti és kulturális örökség védelme.
A Natura 2000-es védett területek típusai
- A Különleges természetmegőrzési területek (SCI) célja a természetes élőhelyek megőrzése, illetve helyreállítása, valamint azoknak a közösségi fontosságú fajoknak a védelme, amelyek szerepelnek az Élőhelyvédelmi IrányelvAz Élőhelyvédelmi Irányelv és a Madárvédelmi Irányelv olyan törvényes eszközök, amelyek a természetvédelem alapját képezik az Európai Unióban függelékeiben. Hazánkban jelenleg 435 különleges természetmegőrzési terület található.
- A Különleges madárvédelmi területek (SPA) célja azon vándormadarak, illetve a veszélyeztetett, sérülékeny és ritka madárfajok védelme, amelyek szerepelnek a Madárvédelmi IrányelvA Madárvédelmi Irányelv és az Élőhelyvédelmi Irányelv olyan törvényes eszközök, amelyek a természetvédelem alapját képezik az Európai Unióban függelékeiben. Hazánkban jelenleg 171 különleges madárvédelmi terület található.
Jellegzetes védett gyepes élőhelyek Romániában
Jogi szempontból, a gyepek – vagyis a legelők és a kaszálók – mezőgazdasági területeknek számítanak. Ezért ezek az élőhelyek függnek a mezőgazdaságtól, pontosabban az ezeken gazdálkodó emberek által alkalmazott mezőgazdasági művelési formáktól (kaszálás, legeltetés).
A magas természeti értékű gyepek az úgynevezett magas természeti értékű mezőgazdasági területek (High Nature Value Farmland) közé tartoznak, melyek magukba foglalják azokat a nagy biodiverzitású területeket, amelyeknek a megmaradása a hagyományos mezőgazdasági tevékenységektől függ (ilyenek például a kaszálással és legeltetéssel fenntartott természetközeli gyepek, az élősövényekkel tarkított mozaikos tájak, az extenzív gyümölcsösök). Ezeket a területeket arról ismerhetjük fel, hogy:
- változatos élőhelyeknek és fajoknak adnak otthont,
- regionálisan, országosan, vagy európai szinten védett fajokkal találkozhatunk rajtuk.
Veszélyek
A gyepek esetében (különösen a magas természeti értékű gyepek esetében) a természeti állapot (élőhelyek és fajok konzervációs állapota) nagy mértékben függ attól, hogy a területeken gazdálkodó emberek megőrzik-e a hagyományos mezőgazdasági rendszereket. Ezért ezeket az élőhelyeket leginkább a következő tevékenységek veszélyeztetik:
- intenzív, gépesített mezőgazdaság;
- műtrágyák és növényvédő szerek használata;
- túllegeltetés;
- feltörés.
Védett, Natura 2000-es gyepek Romániában
Hazánk három nagy földrajzi zónájában (síkság, dombvidék és hegyvidék) 14 védett (Natura 2000-es) gyeptípus található meg. Ezek közül 9-et az eltűnés fenyegeti, ezért kiemelt fontosságúak
Alább ezeknek az élőhelytípusoknak a listája látható, táblázatos formában.